FORUM SP3PKA

HOT-SPOT

Offline LA4BSA

  • *
  • 476
    • Zobacz profil
HOT-SPOT
« dnia: Maj 07, 2017, 15:29:29:09 »
W ostatnim czasie coraz bardziej rozbudowuje się siec tzw. HOT-SPOT-ów jest to siec przemienników pracujących w technologii cyfrowej. Mozna spotkać w sieci wiele ciekawych projektów opartych na systemach Linux-a próbujących pogodzić prace pomiędzy wieloma standardami jakimi są systemy DMR, D-star czy C4FM. Powstaje wiele projektów opartych na platformie Raspberry PI dającej możliwości  dalszej rozbudowy o kolejne rozwiązania w przyszłości .Do takich ciekawych projektów zaliczę propozycje Kol. Grzegorza SP8NTH z ostatnim projektem nowego Hot-spota DV .

http://www.sp8nth.ampr.org/articles.php?article_id=37

oraz kolejnego rozwiązania jako samodzielnej jednostki HOTSPOT USB/BLUETOOTH DIGITAL VOICE

http://www.sp8nth.ampr.org/articles.php?article_id=40

Dla porównania przytocze inne rozwiązania Kol.Davida PA7LIM

http://www.pa7lim.nl

gdzie wykorzystywany jest projekt DVMEGA z oprogramowaniem BlueDV .
Oprogramowanie BlueDV pracuje na systemach : Android , Windows , Linux , iOS

Sam Hot-spot DVMEGA dostępny jest min. na stronie :

http://www.dvmega.auria.nl           a konkretnie to na stronie :

http://www.combitronics.nl/index.php?route=product/product&path=60&product_id=75

Sami oceńcie własne możliwości wykorzystania proponowanych rozwiązań .
W każdym razie bez internetu się nie obejdzie , czy to stacjonarnego czy tez poprzez telefon komórkowy ale czy to jeszcze nadal jest krótkofalarstwo ? ( do nawiązania połączenia potrzebny jest indywidualny numer ID - coś w rodzaju numeru telefonicznego lub identyfikacyjnego -- celowo pomijam zakup radia pracującego w/w technologii ) -- kolejny spory wydatek . Ja to traktuje tylko jako alternatywa w sytuacji  ( no właśnie jakiej ?  ) . Sami z doświadczenia wiemy ze w sytuacjach ekstremalnych np: "Sylwestra" sieć komórkowa czy tradycyjna na której opiera się internet ( jak i system cyfrowy DMR itp. ) jest trudno się dodzwonić do kogo kolwiek a SMS docierają po długim czasie. Jest to ciekawostka techniczna pokazująca inne możliwości modulacji sygnału który w wyniku obróbki cyfrowej posiada inna postać nie zrozumiała do analogowych rozwiązań -- chyba idzie nowe.
Ale w sumie po co nam telefony komórkowe ;)

Jest to "Temat" do rozmyślań nad dalszym rozwojem naszego hobby , może znajdzie się ktoś kto podzieli się swoimi wrażeniami i podpowie inne ciekawe rozwiązania.   
Offline SP3JBI

  • *
  • 4009
    • Zobacz profil
    • Mikrofale
Odp: HOT-SPOT
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2017, 16:08:08:09 »
Radioamatorstwo to jest, ale czy krótkofalarstwo ?