ECHOLINK

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Część I
EchoLink - wprowadzenie
============================

Kolejnym zagadnieniem które chciałbym przybliżyć jest temat związany ze światem radia i komputera . Czas biegnie coraz szybciej i zacierają się granice pomiędzy różnymi dziedzinami naszego postępu technicznego . Kto wie jak będzie wyglądać radio za np. kolejne sto lat ??? Dzisiaj technologia informatyczna oraz rozwijające się komputery otwierają nowe perspektywy . Rosną nam kolejne pokolenia, które tylko z historii będą wiedziały jak działo na początku radio. Już dzisiaj radio wchodzi w świat internetu i pojawiają się kolejne rozwiązania , nowe emisje , nowe technologie. Życie nie cierpi stagnacji i wszystko się zmienia -  my też.
Posłużę się tutaj stwierdzeniami oczywistymi .

„ Co nie jest zabronione jest dozwolone ”   lub kolejnym
„ Lepsze jest wrogiem dobrego ”  i co w takim razie nam pozostaje? Iść dalej, poznawać nowości i gonić ten postęp .

Na początek chcę trochę ostudzić zapał do tego rozwiązania . EchoLink  jest „wyjściem awaryjnym”, pozwalającym na kontakt w sytuacjach „awaryjnych”, gdy padnie radio czy ulegnie zniszczeniu instalacja antenowa - zwłaszcza zimą z powodu oblodzenia, lub gdy poruszamy się po kraju, a chcemy utrzymać kontakt z przyjaciółmi za pomocą radia UKF. Są też i inne sytuacje, które przemawiają  za korzystaniem z EchoLinku  --- To jest moje stanowisko i tak to zagadnienie traktuje .

Radio i antena jest esencją naszego hobby .

Pozostałych, którzy chcą bezproblemowo szukać kontaktów i nie przestrzegać ogólnie przyjętych zasad związanych z krótkofalarstwem odsyłam do popularnych komunikatorów typu : Skype , GG , Messenger i wielu innych rozwiązań, które pojawiają się w życiu codziennym . To było by tyle tytułem wprowadzenia.

A tak krótko  „O co chooooodzi  ???”

O EchoLink który pozwala w sytuacjach podbramkowych spotkać się na paśmie. Wiem że jest duże grono zwolenników i przeciwników tego rozwiązania , wchodzą w to również aspekty prawne itd... Pomijam kwestie potwierdzania łączności kartami QSL za spotkania na EchoLinku , i wiele innych sytuacji, które są komentowane przez przeciwników. Faktem jest że w mojej ocenie jest to odmienna forma kontaktu i nie powinno się jej dyskredytować .

Czas pokaże, że w sytuacjach kryzysowych nawet niekonwencjonalne rozwiązania pozwalają osiągnąć cel.

Mam nadzieję, że wiele osób pamięta dyskusje na temat kart e-QSL - życie i tak poszło swoją drogą. Moje doświadczenia poniekąd zmusiły mnie do szukania innych alternatywnych sposobów kontaktu z przyjaciółmi w Polsce, gdyż administrator czy też właściciel mieszkania nie zezwolił w regulaminie wynajmu na montaż jakichkolwiek urządzeń nadawczych – skąd my to znamy !!!  Zainteresowałem się więc EchoLinkiem .


Co na początek trzeba mieć  ???
=======================


1. Dostęp do Internetu – najlepiej stały ( czym lepszy transfer tym lepiej )

2. Komputer – a w nim : karta dźwiękowa , mikrofon , słuchawki lub głośniki

3. Własny adres E-mail – potrzebny przy rejestracji

4. Licencję nadawczą – potrzebna do rejestracji.

          Licencję najlepiej zeskanować do pliku np. pdf czy też jpg

5. Program EchoLink który jest dostępny na różne platformy (Win , Linux i inne)
    Program bezpłatny - można go pobrać ze strony : http://www.echolink.org/

6. Trochę wolnego czasu aby zainstalować program, skonfigurować oraz wypadałoby
    aby mimo wszystko trochę na ten temat jednak poczytać .Temat jest naprawdę ciekawy
    polecam stronę :  http://www.echolink.qrz.pl/

 7. Należy przeprowadzić rejestrację pod adresem:  http://www.echolink.org/validation/

8. Nadany numer EchoLink -  otrzymujemy go po paru godzinach (czasami trzeba troszkę dłużej poczekać) od momentu rejestracji na adres e-mail, który został przez nas podany.

Trochę informacji z polskich stron o tematyce EchoLink które znalazłem , muszę tu nadmienić, że strony bywają wyłączone lub nieczynne w związku z tym nie mogę przewidzieć co was spotka w trakcie otwierania poniższych stron .

http://hamradio.pl/sq9jdo/_Emisje/Echolink/echolink.html

http://www.sp5qwk.sp5kvw.com/krotkofal/echolink/config.html

http://www.sp4mph.suw.pl/kfsuw/bramka.html

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=63339

http://pzk.org.pl/news.php?readmore=1280

Jest w sieci bardzo dużo materiału w języku polskim. Nie powinno być problemu
z poznaniem tematu.  Oczywiście, jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę podzielić się wiedzą jaką posiadam.

A teraz trochę ciekawostek w postaci prezentacji video, które można znaleźć na Youtube. np.

http://www.youtube.com/watch?v=gTe3eH19ngs

Ja sam często zaglądam na EchoLink-a  szukając przyjaciół. Jak to wygląda w Polsce zależy tylko od nas i naszego zainteresowania tym tematem.
Zapraszam do spotkań na EchoLink-u. Może też w Kaliszu pojawią się miłośnicy tej formy krótkofalarstwa, którzy będą aktywnie reprezentować nasze miasto. Dzisiaj jest to biała plama . A swoją drogą jestem ciekaw kto „pierwszy” z Kalisza zaistnieje na mapie Echolinku po tym artykule.    Powodzenia !!!

Część II

W pierwszej części artykułu celowo pominąłem kwestię związaną z Internetem, a dotyczącą konfiguracji posiadanych router-ów . Trudno jest mi ocenić sytuacje odnośnie posiadanych przez kolegów rożnych urządzeń. Z drugiej strony pozostaje jeszcze sprawa operatora, czyli dostawcy internetu .
Nie należy się zrażać jeżeli nie posiadamy routera gdyż on nie jest wymagany dla EchoLinka  ( wystarczy, że posiadamy w domu tylko samodzielną jednostkę PC) .
Zdarza się, że administrator - dostawca internetu blokuje pewne porty związane z przesyłaniem danych przez  kartę sieciową czy też modem, w takiej sytuacji należy się z nim skontaktować. W większości jednak przypadków, gdy nasz komputer w danym miejscu jest jedynym urządzeniem podpiętym do „internetowego gniazdka” ten problem nie powinien zaistnieć.
 
W przypadku gdy dzielimy nasze łącze (choćby za pomocą routera) może pojawić się konieczność odpowiedniej konfiguracji urządzenia zapewniającego dostęp do internetu. .

Przytoczę słowa Pawła SQ3RPM

„ U mnie jedyny problem, który wystąpił to konieczność przekierowania portów 5198 i 5199 z routera na komputer na którym będzie pracował echolink. Po zainstalowaniu programu jest możliwość sprawdzenia połączenia i warto to zrobić. W przypadku błędów jest opisany powód. U mnie ten o którym wyżej nadmieniłem. Problem ten może dość często występować. Rozwiązanie dość proste, trzeba w urządzeniu, które dzieli sygnał internetowy ustawić port forwarding. Jest to oczywiście na stronach echolinku również opisane. Tak więc jeśli jest problem z połączeniem to trzeba poszukać w konfiguracji routera”

Jak widać wszystko może być rozwiązane w prosty sposób. W innych sytuacjach można liczyć na pomoc kolegów, którzy znają temat i posiadają doświadczenie w tej materii.

Życzę wytrwałości w przypadku pojawienia się problemów których pokonanie przyniesie nam wiele satysfakcji.

Jeśli spotkasz się z trudnościami i znajdziesz ich rozwiązanie opisz je i przyślij na klubowy adres. Zamieścimy je aby też inni mogli z nich skorzystać.

Zycie może być naprawdę prostsze gdy możemy liczyć na pomoc innych.  

Aby rozwiać obawy związane z instalacją jak i konfiguracją zapraszam na stronę :

http://www.echolink.qrz.pl/

do działu : Artykuły – EchoLink - Techniczne  gdzie znajdziemy dokładnie opisany i zilustrowany
graficznie proces instalacji i konfiguracji. --- Nie wiem czy prościej można ? .

Znajdziemy tam też inne zagadnienia związane z EchoLinkiem

Zapraszam na w/w stronę.

VY 73 !

LA4BSA / SP3NUV
PawełBurze nad SP

Mapa burzowa Polski

Propagacja

VHF Aurora : Status
144 MHz Es in EU : Status
70 MHz Es in EU : Status
50 MHz Es in EU : Status
144 MHz Es in NA : Status
From The DXrobot
Today's MUF & Es : Status

From MMMonV

Pogoda w Kaliszu

Czas na świecie

Search